Kierujemy się dalej drogą przebiegającą przez las, jest to trudna i wąska droga, lecz zapewnia możliwość podziwiania widoków. Jedziemy drogą aż do rozwidlenia (jedziemy około 3 km od Pasieki), na którym skręcamy w lewo na drogę główną. Mijamy tabliczkę miejscowości Łęka, jedziemy za drogą aż dojedziemy do rozwidlenia ze skrętami na Korzenną i Nowy Sącz, skręcamy na Nowy Sącz i jedziemy prosto za droga. Mijamy Librantową i jedziemy prosto do rozwidlenia na Klimkówkę i Nowy Sącz, skręcamy w prawo na Klimkówkę, mijamy szklarnie z lewej strony i trzymamy się tej drogi. Jedziemy cały czas prosto za drogą aż do nieoznakowanego skrzyżowania w Klimkówce, na którym jedziemy prosto, a następnie na kolejnym rozwidleniu odbijamy lekko w prawo na Stadion Ubiad.  Jedziemy prosto za drogą aż do rozwidlenia za mostkiem i znaku stop, wówczas skręcamy w lewo, a na kolejnym rozwidleniu także w lewo zgodnie ze znakiem wskazującym na Sienną. Mijamy Szkołę w Jelnej, jedziemy za drogą cały czas około 3 km do znaku stop i rozwidlenia na Siedlce w które wjeżdżamy ( skręt w prawo). Jedziemy drogą wojewódzką nr 975 aż do Hotelu Heron. Możemy także wrócić kierując się z powrotem na ulicę Lwowską i Nowy Sącz.

 

Dla każdego coś innego…

Jeżeli chcemy odwiedzić tylko niektóre przystanki naszej pętli, poniżej odległości od Hotelu Heron:

 1. Plaża w Gródku nad Dunajcem – 5 km ( kierujemy się od hotelu w górę na Gródek nad Dunajcem)
 2. Gospodarstwo Pasieczne Kószka – kierujemy się na rozwidlenie w Gródku koło plaży, skręcamy na nim w prawo koło Urzędu Gminy, kierujemy się prosto do następnego rozwidlenia, na nim dalej prosto. Za rozwidleniem skręcamy czwarty budynek po lewej stronie to siedziba Gospodarstwa.
 3. Rożnów Skałki – około 11,5 km (kierujemy się tak jak na Gródek nad plażę i z plaży w stronę Rożnowa zgodnie z instrukcjami z opisu dojazdu).
 4. Zamek Dolny- około 12 km –kierujemy się drogą główną  na rozwidlenie koło plaży w Gródku nad Dunajcem na nim prosto drogą DW 975, potem wzdłuż Jeziora (na rozwidleniu lekko w lewo), potem cały czas za drogą aż do rozwidlenia, na którym po lewej stronie będzie pierwsza przydrożna kapliczka a naprzeciwko na posesji prywatnej druga. Skręcamy w lewo w drogę ze znakiem ograniczenia prędkości do 20 km. Kierujemy się cały czas za drogą na rozwidleniu na małym mostku skręcamy w prawo. Potem cały czas za drogą, aż dotrzemy do rozwidlenia przy szklarniach- skręcamy za nimi w lewo, a potem prosto za drogą aż zobaczymy Straży Pożarnej. Naprzeciwko znajduje się Zamek Dolny.
 5. Ruiny Zamku Zawiszy Czarnego- odległość około 12 km. Kierujemy się jak na skałki i na „Domek do wynajęcia przy skałkach”, mijamy to miejsce i docieramy do Kościoła Św. Wojciecha, nie skręcamy, jedziemy dalej za drogą. Po lewej stronie ujrzymy Ruiny Zamku Zawiszy Czarnego.
 6. Zapora w Rożnowie – odległość około 14 km. Kierujemy się jak na Ruiny Zamku Zawiszy Czarnego. Mijamy Ruiny i jedziemy jeszcze około 2 km prosto (za zamkiem będzie małe rozwidlenie- którąkolwiek drogę wybierzemy dotrzemy nią do Zapory).
 7. Roztoka Brzeziny Osada Młyńska- odległość około 14 km. Kierujemy się jak na Zamek Dolny, dalej na Tropie i skręcamy za znakiem administracyjnym Roztoka-Brzeziny w pierwszą ulicę w prawo, przed sklepem „U Raka” ,następnie jedziemy około 800 m do znaku umiejscowionego po lewej stronie drogi z napisem OSADA MŁYŃSKA ROZTOKA-BRZEZINY 105 kierującego na miejsce. Jedziemy wzdłuż drogi około 1,8 km ( mijamy między innymi Ranczo u Witka, Zajazd u Haliny). Docieramy do Osady Młyńskiej.
 8. Tropie – odległość około 18 km. Kierujemy się jak na Osadę Młyńską, jednak nie skręcamy koło szklarni w prawo a jedziemy prosto około 4 km. Mijamy kładkę na Dunajcu z charakterystycznymi niebieskimi umocnieniami. Jedziemy dalej, mijamy przystanek autobusowy i właściwie jesteśmy na miejscu.
 9. Fasolowe Królestwo Pani Janiny Molek- odległość około 28 km. Kierujemy się na drogę krajową 75 w kierunku Krakowa. Dojeżdżamy do ronda w Jurkowie. Przed nim skręcamy w prawo jak na Kąpielisko „Chorwacja”. Jedziemy kilkadziesiąt metrów, skręcamy w pierwszą drogę zjazdową po lewej stronie (asfaltowa wąska droga). Jedziemy wzdłuż zabudowań do końca drogi –do rozwidlenia (naprzeciwko widzimy kapliczkę na posesji prywatnej). Skręcamy w lewo, pierwszy dom po lewej stronie to dom Pani Janiny Molek
 10. Zamek Tropsztyn – odległość około 18,2 km- kierujemy się jak na Zamek Dolny do rozwidlenia koło szklarni. W lewo skręca się na Zamek Dolny a w prawo na Zamek Tropsztyn. Jedziemy za droga do rozwidlenia- skręcamy zgodnie ze znakiem na Kraków i Witowice Dolne. Następnie za drogą, mostem przez Dunajec, jedziemy prosto razem z drogą główną, skręcamy lekko w lewo równo z drogą, cały czas kilka kilometrów, do następnego mostu na Dunajcu, za nim skręcamy w prawo na drogę krajową 75 i jedziemy jeszcze kilkaset metrów aż ujrzymy po prawej stronie Zamek Tropsztyn z charakterystyczną biało-czerwoną flagą.
 11. Winnica Kamieniec- odległość około 17 km. Kierujemy się na Nowy Sącz, na skrzyżowaniu w Wielogłowach jedziemy jak na Kraków, w Tęgoborzy na skrzyżowaniu za Kościołem skręcamy w lewo na Chomranice i jedziemy tą drogą około 2,3 km. Docieramy do końca barierek, które zabezpieczają prawą stronę drogi i skręcamy w prawą stronę na asfaltową drogę prowadzącą między drzewa. Docieramy do jej końca.
 12. Pasieka Pszczeli Raj- odległość około 15 km. Jedziemy drogą wojewódzką 975 w kierunku Nowego Sącza, jednak na pierwszym rozwidleniu skręcamy na Siedlce. Jedziemy cały czas za droga, mijamy Jelną, Szkołę, jedziemy prosto za drogą cały czas, aż do rozwidlenia za Szkołą, na którym skręcamy w prawo na Siedlce, a następnie na kolejnym rozwidleniu skręcamy w prawo na mostek. Jedziemy cały czas za drogą, jedziemy nią przez las i okolice. Wyjeżdżamy na rozwidleniu na Ubiad, ale nie kierujemy się do tej miejscowości tylko skręcamy w lewo. Jedziemy prosto za drogą do nieoznakowanego rozwidlenia, na którym jedziemy naprost. Trzymamy się tej drogi głównej prosto do kolejnego rozwidlenia obok szklarni. Lekko odbijamy w ich stronę. Na rozwidleniu skręcamy w lewo ( ostry zakręt). Jedziemy za drogą, mijamy Librantową, szkołę, na rozwidleniu skręcamy na Mogilno. Jedziemy za drogą, przez las a następnie na rozwidleniu z latarnią uliczną z głównej ulicy skręcamy w prawo w mniejszą. Jedziemy nią cały czas, droga będzie prowadzić przez las, będzie wąska i trochę wyboista. Wyjeżdżamy z lasu, pojawiają się już małe zabudowania domowe, dojeżdżamy do mostku na naszej drodze i za nim skręcamy w lewo na posesję Pasieki (tabliczka informująca o miodzie z pasieki). Możemy także dotrzeć tam od strony Nowego Sącza kierując się na Miasteczko Galicyjskie a następnie za nim skręcić w ulicę na miejscowość Piątkowa i jechać drogą około 3 km do pętli autobusowej a za nią przed mostkiem na drodze skręcić w posesję do Pasieki.
 13. Miasteczko Galicyjskie- odległość około 16 km. Kierujemy się na Nowy Sącz, po około 10 minutach jazdy mijamy firmę Wiśniowski w Wielogłowach, jedziemy prosto za drogą do ronda, skręcamy na nim w trzeci zjazd na ulicę Wincentego Witosa. Mijamy Państwową Straż Pożarną, jedziemy cały czas tą drogą (DK75). Na skrzyżowaniu ze światłami jedziemy prosto wzdłuż rzeki Kamienica. Na rozwidleniu skręcamy w prawo na most i prosto do świateł na których skręcimy w lewo. Mijamy cmentarz i jedziemy dalej ul. Lwowską około 1,4 km. Tuż przed zjazdem z drogi po prawej stronie znajduje się znak „Muzeum Skansenowskie”, za nim skręcamy w pierwszy zjazd po prawej i jesteśmy na parkingu obiektu.
 14. Pstrągi „Przy Młynie” w Żmiącej  – odległość  około 29 km.  Jedziemy drogą  DW975 w kierunku Nowego Sącza. W miejscowości Wielogłowy skręcamy w prawo i kierujemy się na Tęgoborze- Świdnik-Wronowice. Następnie.  Jedziemy cały czas prosto, aż do skrzyżowania w miejscowości Krosna, gdzie skręcamy w lewo na Żmiącą.  Jedziemy około 3 km prosto za drogą , mijamy Szkołę w Żmiącej i za około 250 m po prawej stronie znajduje się znak Pstrągi  „Przy Młynie” .

 

Uwaga:

Szanowni Państwo,

większość miejsc prezentowanych  jest dostępna dla zwiedzających i odwiedzających, jednak w przypadku twórców ludowych może być to  nieco utrudnione. Artyści jak to artyści mają swoje zobowiązania, prezentacje, wyjazdy, warsztaty …, dlatego zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego i rozmowy o wizycie. Na pewno przyczyni się to do uniknięcia niektórych sytuacji takich jak na przykład nieobecność, a także zapewni możliwość przygotowania się twórców/artystów do planowanego spotkania.

 

Return to the Hotel

Follow the road running through the forest – it is a difficult and narrow road, but it gives you the chance to admire the scenic views. Continue up to a fork (about 3 km away from the apiary) and turn left to the main road. Pass the sign for the village of Łęka and follow the road until you get to a fork, where you can either head towards Korzenna or Nowy Sącz – turn towards Nowy Sącz and continue along the road. Drive through Librantowa and go straight to the fork with directions towards Klimkówka and Nowy Sącz – turn right towards Klimkówka, pass some greenhouses on the left, and follow the road. Keep going straight following the course of the road up to an unmarked junction in Klimkówka, where you go straight, and at the next fork, turn slightly right towards Stadion Ubiad (Ubiad Stadium).  Follow the road until you reach a fork behind a little bridge and a stop sign, turn left and also left at the next fork, following the sign directing you towards Sienna. Pass the school in Jelna and continue down the road for about 3 km until you reach a stop sign and a fork directing you towards Siedlce and head that way (turning right). Drive along regional road no. 975 up to the Heron Hotel. You can also get back to the hotel by returning to Lwowska street and Nowy Sącz.

 

Something different for everyone…

 

For those who only want to visit some of the stops on our round trip, their distance from the Heron Hotel was provided below:

 1. Beach in Gródek nad Dunajcem – 5 km (from the hotel, head up towards Gródek nad Dunajcem).
 2. Kószka Beekeeping Farm – head towards the fork next to the beach in Gródek nad Dunajcem, turn right by the Gmina (Commune) Office, head straight to the next fork and continue straight ahead. After you pass the fork, the fourth building on the left is the Beekeeping Farm.
 3. Rożnów Crags – about 11.5 km (head towards the beach in Gródek nad Dunajcem and from the beach towards Rożnów, following the guidelines from the description on how to get there provided above).
 4. Lower Castle – about 12 km – take the main road to the fork of the road near the beach in Gródek nad Dunajcem, go straight ahead down the DW 975 road and continue along the lake (turning slightly to the left at the fork). Follow the course of the road to the fork, where on the left, there will be the first roadside shrine, and then the other one opposite, on private property. Turn left into the road with a 20 km/h speed limit sign. Follow the road and at a fork, turn right on a little bridge. Then, continue down the road until you get to a fork next to greenhouses – turn left behind them and go straight, following the road until you see a fire station. The Lower Castle is located opposite.
 5. Ruins of the Zawisza Czarny Castle – distance of about 12 km. First head towards the Crags and the “Domek do wynajęcia przy skałkach” cottage, but just pass this place and get to St. Adalbert’s Church. Don’t turn, but keep following the course of the road. On the left, you will see the ruins of the Zawisza Czarny Castle.
 6. Rożnów Dam – distance of about 14 km. First head towards the ruins of the Zawisza Czarny Castle. Pass the ruins and drive for about 2 km straight ahead (behind the castle, there will be a small fork – no matter which road you choose, you will get to the Dam).
 7. Roztoka-Brzeziny Mill Settlement – distance of about 14 km. Head towards the Lower Castle, then towards Tropie, and turn behind the Roztoka-Brzeziny administrative sign into the first street on the right, in front of the “U Raka” shop, then drive for about 800 m to the sign located on the left side of the road, directing you to your destination: OSADA MŁYŃSKA ROZTOKA-BRZEZINY 105. Follow the road for about 1.8 km (passing places such as “Ranczo u Witka”, “Zajazd u Haliny”). You will get to Osada Młyńska (Mill Settlement).
 8. Tropie – distance of about 18 km. Head towards Osada Młyńska (Mill Settlement), but don’t turn right – continue straight ahead for about 4 km. Pass a little bridge on the Dunajec with distinctive blue reinforcements. Continue driving, pass a bus stop, and you are basically there.
 9. Mrs Janina Molek’s Bean Kingdom – distance of about 28 km. Head down the DK75 trunk road towards Kraków. You will nearly reach the roundabout in Jurków. Right before the roundabout, turn right in the direction of the “Chorwacja” bathing beach. Continue for several dozen metres and turn into the first side street on the left (narrow tarmac road). Drive along the houses until the end of the road and the fork (opposite, you will see a little shrine within a private property). Turn left. The first house on the left is the house of Mrs Janina Molek.
 10. Tropsztyn Castle – distance of about 18.2 km – head towards the Lower Castle until the fork next to some greenhouses. Turning left will lead you to the Lower Castle, and turning right – to the Tropsztyn Castle. Follow the road until you reach a fork – turn in accordance with the sign towards Kraków and Witowice Dolne. Then, follow the road, cross a bridge over the Dunajec, and go straight ahead along the main road. Turn slightly left, just like the road does, and continue for several kilometres up to the next bridge over the Dunajec. Behind the bridge, turn right into trunk road no. 75 and continue for a few hundred metres until you see the Tropsztyn Castle on the right, with its distinctive white and red flag on top.
 11. Kamieniec Vineyard – distance of about 17 km. Head towards Nowy Sącz – at the junction in Wielogłowy, turn towards Kraków, and in Tęgoborze, at the junction behind the church, turn left towards Chomranice and follow the road for about 2.3 km. You will reach the end of the guard rail securing the right-hand side of the road – turn right into a tarmac road running between the trees. Drive until the end of this road.
 12. Pszczeli Raj Apiary – distance of about 15 km. Take regional road no. 975 towards Nowy Sącz, but turn towards Siedlce at the first fork. Follow the course of the road, passing Jelna and its school, up to the fork behind the school, turn right towards Siedlce, and then at the next fork, turn right onto a little bridge. Continue down the road, through a forest and the surrounding area. You will get to the fork directing you towards Ubiad, but don’t go there – turn left. Follow the road until you reach an unmarked junction, where you go straight ahead. Keep to the main road until you get to the next fork next to some greenhouses. Turn slightly towards them. At a fork, turn left (a sharp bend). Continue down the road, drive through Librantowa, passing a school, and turn towards Mogilno at a fork. Follow the road, drive through a forest, and then turn right from the main road into a smaller one at a fork with a lamp post. Keep to the smaller road – it leads through a forest, it is narrow and a little bumpy. Drive out of the forest and you will see some houses. Drive to a little bridge and turn left behind it into the Apiary (there is a sign informing about honey from the owners’ apiary – “Miód z pasieki”). You can also get there from Nowy Sącz, heading towards the Galician Town and turning into a street towards the village of Piątkowa behind it, then following the road for about 3 km up to a bus terminus. Behind the terminus, right before the little bridge, turn into the property leading to the Apiary.
 13. Galician Town – distance of about 16 km. Head towards Nowy Sącz and after about 10 minutes of driving, you will pass the Wiśniowski company headquarters. Follow the road until you get to a roundabout, take the third exit to the Wincentego Witosa street. Pass a fire station and continue down the road (DK75). At the junction with traffic lights, go straight along the Łubinka River. At the fork, turn right and drive across the bridge, then continue to the traffic lights and turn left. Pass a cemetery and continue along Lwowska street for about 1.4 km. Right before the turn from the main road, there is a “Muzeum Skansenowskie” (“Open-Air Ethnographic Museum”) sign – turn right just behind it and you will get to the museum’s car park.
 14. Trout at “Przy Młynie” in Żmiąca – distance of about 29 km. Take the  DW975 road towards Nowy Sącz. In the village of Wielogłowy, turn right and head towards Tęgoborze-Świdnik-Wronowice. Next,  continue straight ahead up to the junction in Krosna and turn left towards Żmiąca.  Drive for about 3 km, following the road, pass the school in Żmiąca, and in about 250 m, on the right, there is a sign: Pstrągi “Przy Młynie”.

 

Please note:

Dear Guests,

most of the places presented in the brochure are open to visitors and tourists, yet in the case of folk artists, this may be a little more complicated. Like any artist, they have their commitments, presentations, business trips, workshops, etc… This is why we encourage you to contact them in advance by phone and arrange your visit. This will surely help you avoid situations where you get to your destination only to find nobody is home and give the creators/artists a chance to prepare for the planned meeting.