Aeroklub Podhalański będzie gospodarzem finałowej rundy Helicopter World Cup 2019, która odbędzie się w dniach 19-22 września 2019 r. na lotnisku w Łososinie Dolnej.

W finałowej rundzie organizatorzy przewidują udział ok 24 załóg śmigłowcowych z całego świata, w tym czołówka Polskiej Kadry śmigłowcowej z Marysią Muś (Bölkow Bo-105) i Marcinem Szamborskim na czele.
Zawodnicy będą startować przede wszystkim na śmigłowcach typu Robinson R44.

 

PROGRAM ZAWODÓW
19.09 – przylot uczestników, loty treningowe

20.09 – oficjalne otwarcie zawodów
            – kwalifikacje i loty w konkurencji „slalom równoległy” 

21.09 – kwalifikacje i loty w konkurencji „fender równoległy”
            – Final Helicopter World Cup 2019 i wręczenie nagród 

22.09 – odlot zawodników 

 „slalom równoległy” – piloci wystartują z pustym pojemnikiem na wodę umocowanym na końcu trzymetrowej liny trzymanej przez operatora wychylonego przez drzwi na śmigłowcu, następnie załoga musi nabrać wodę do pojemnika z beczki z wydłużeniem liny do 5 metrów (pilot zwiększa wysokość), przelot z manewrami śmigłowcem z pojemnikiem wypełnionym wodą pomiędzy dziesięcioma bramkami (bramki o szerokości 1 m) w odpowiedniej kolejności, wydłużenie liny do 11 m w czasie lotu i umieszczenie pojemnika na blacie stołu o powierzchni 1 m². Czas wykonania zadania to 3 min 20 sekund, za utratę wody odejmowane są punkty karne.

„fender równoległy” – fender to nic innego jak odbojnik do łodzi dociążony do regulaminowej wagi 8 kg podwieszony do 8 metrowej liny zakończonej trapezowym uchwytem. Odbojnik należy umieścić w odpowiedniej sekwencji do trzech beczek rozstawionych w ograniczonym terenie wydłużając kolejno linę od 4 do 8 metrów. Kolejność zaliczana beczek jest podana wcześniej na odprawie więc załogi mogą ją oblatać „na sucho”.

Zapowiada się ciekawe widowisko, na którym nie może Cię zabraknąć! Zapraszamy 🙂